8 اسفند 1402 3:04 ب.ظ

کوچ پاییزه عشایر به مناطق قشلاقی استان گلستان آغاز شد

کوچ پاییزه عشایر استان های خراسان شمالی و خراسان رضوی به مناطق قشلاقی استان گلستان آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر استان گلستان، مدیر کل امور عشایر استان گلستان با بیان این مطلب گفت: تمهیدات لازم برای سکونت 7 ماهه عشایر در سه شهرستان مراوه‌تپه، گنبدکاووس و کلاله اندیشیده شده است.

رضا علیپوری اظهارداشت: عشایر کوچنده استان‌های خراسان شمالی و رضوی و سمنان همه ساله همزمان با سرد شدن هوا در مناطق ییلاقی از نیمه آبان ماه کوچ خود را به سمت مراتع قشلاقی استان گلستان آغاز می‌کنند.

وی افزود: همزمان با عشایر کوچنده، عشایر بومی ترکمن گلستان هم از مناطق ییلاقی به سمت مراتع قشلاقی استان کوچ می‌کنند و این حضور تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده ادامه دارد.

علیپوری گفت: هماهنگی لازم بین امور عشایر استان‌های گلستان، خراسان شمالی، رضوی و سمنان و منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در رابطه با شرایط حضور عشایر در مناطق قشلاقی استان انجام شده و می‌توانند به مدت ۶ ماه از مراتع سه شهرستان مراوه‌تپه، کلاله و گنبدکاووس برای چرای دام و سکونت خود استفاده کنند. 

مدیرکل امور عشایر گلستان بیان کرد: امسال از محل منابع اعتباری سال گذشته طرح تسطیح و بازگشایی راه‌های عشایری به طول ۳۰۰ کیلومتر با اعتبار بیش از پنج میلیارد ریال، اجرای خط انتقال آب به طول ۲.۵ کیلومتر، تکمیل سایت سرچاهی و ایستگاه پمپاژ برای تامین آب شرب عشایر مراوه‌تپه با اعتبار دو میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال و احداث ابنیه فنی شامل پل لوله‌ای، دیوار سنگی و آبنما با اعتبار دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال انجام شده است.

وی افزود: تیم‌های مراکز بهداشت با استقرار در مراتع قشلاقی بر حفظ سلامت و مراقبت از عشایر در مقابل شیوع بیماری‌ها فعال هستند و همزمان نیز تیم‌های دامپزشکی بر حفظ سلامت دام‌ها نظارت دارند و امنیت عشایر هم توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی تامین می‌شود.  

علیپوری گفت: شرکت پخش فرآورده‌های نفتی گلستان از افزایش سهمیه ۱۲۵ لیتری ماهانه هر خانوار عشایری خبر داده که منتظر تحقق آن هستیم و سهمیه آرد ماهانه نیز از بهمن ماه از 100 تن به ۱۵۵ تن افزایش یافته و از ابتدای سال جاری تاکنون 1085 تن آرد  در بین عشایر استان توزیع شده است و آبرسانی سیار به عشایر هم توسط ۱۱ تانکر انجام می‌شود.