11 آذر 1402 12:15 ق.ظ

میدان اختصاصی عرضه دام عشایر در مراوه تپه احداث می‌شود

استاندار گلستان اعلام کرد میدان اختصاصی عرضه و خرید و فروش دام عشایر در شهرستان مراوه تپه طی ماه های آینده احداث می شود.

به گزارش روابط عمومی امور عشایر استان گلستان، استاندار گلستان در بازدید از مناطق عشایری مراوه تپه با اشاره به مطالبه جدی عشایر این شهرستان برای ایجاد میدان دام، از عملیاتی شدن احداث میدان خرید و فروش دام در این شهرستان طی ماه های آینده خبر داد.

علی محمد زنگانه افزود: بیش از ۶۶ درصد عشایر استان گلستان در مراوه تپه سکونت دارند و احداث میدان اختصاصی عرضه دام برای عشایر شهرستان یک مطالبه به حق است.

وی بیان داشت: عشایر استان حدود یک درصد جمعیت گلستان را تشکیل می دهند اما بیش از ۲۵ درصد نیازهای دامی و لبنی استان را تامین می کنند و به معنای واقعی جامعه ای مولد هستند.

زنگانه گفت: عشایر استان بیش از 900 هزار دام سبک و سنگین در اختیار دارند و ایجاد میدان دام شهرستان مراوه تپه مطالبه به حق آنان است که معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری به صورت ویژه این موضوع را پیگیری می کند.

استاندار گلستان همچنین وعده داد تا دوره بعد حضور خود در میان عشایر شهرستان که در آبان ماه خواهد بود مشکلات تامین آب عشایر شهرستان با اجرای شبکه انتقال آب برای آنان مرتفع شود.

وی اظهارداشت: تاکنون ۳۰۰ پنل تولید برق خورشیدی به عشایر استان تحویل داده شده که هر پنل نیازهای یک خانواده را پاسخگوست و مقرر شده ۱۵۰ پنل دیگر به آنان تحویل داده شود و تلاش می کنیم با همکاری شرکت توزیع نیروی برق این تعداد را افزایش دهیم.

زنگانه افزود: با همکاری بانک کشاورزی استان مقرر شده است عشایر برای دریافت تسهیلات به صورت زنجیره ای یکدیگر را ضمانت کنند تا مشکل وثیقه آنان برای دریافت تسهیلات مرتفع شود.

استاندار گلستان افزود: برخی موضوعات عشایر بین استانی است که مقرر شده است در جلسه ای مشترک با استانداران استان های مرتبط به میزبانی گلستان مسائل مطرح و این ممشکلات برطرف شود.

استاندار گلستان با بیان اینکه قدردان زحمات و تلاش های عشایر در راستای تامین سلامت غذایی مردم هستیم، گفت: دام کارت عشایر به مبلغ ۵۰ میلیون تومان شارژ می شود تا عشایر بتوانند نیازهای خود را مرتفع کنند.