9 اسفند 1402 4:34 ب.ظ

3625 راس دام عشایر گلستان با نرخ تضمینی خریداری شد

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری گلستان از خرید تضمینی 3625 راس دام حذفی و غیرمولد عشایر استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی امور عشایر گلستان، مهدی شمشادیان گفت: در راستای طرح حمایت از عشایر خسارت دیده از خشکسالی 3625 راس دام حذفی (میش غیرمولد) و بره با قیمت تضمینی از عشایر بومی این استان خریداری شد.

وی اظهار داشت: با توجه به خشکسالی پارسال و امسال و گلایه عشایر نسبت به بالا رفتن قیمت نهاده‌ دامی و پایین بودن قیمت دام، برای حمایت از این قشر طرح خرید تضمینی دام عشایر در دستور کار دولت قرار گرفت.

شمشادیان اولویت خرید تضمینی دام از عشایر را دام‌ حذفی (میش غیرمولد) و بره نر عنوان کرد و گفت: سهمیه گلستان در این طرح که از ۱۷ شهریور امسال شروع شد، ۵۰ هزار راس دام تعیین شده که در مرحله نخست ده هزار راس با قیمت هر کیلوگرم 32 هزار تومان برای میش غیرمولد و 50 هزار تومان برای بره نر، خریداری و تحویل کشتارگاه می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری گلستان افزود: علاوه بر قیمت تضمینی تعیین شده، به ازای هر راس دام خریداری شده از عشایر مقدار سه کیلوگرم جو با نرخ دولتی به آنان داده می‌شود.

وی اظهار داشت: قرار بود روزانه ۳۰۰ راس دام عشایر خریداری و تحویل کشتارگاه شود اما به دلیل برخی مشکلات زیرساختی در کشتارگاه صنعتی استان تحقق پیدا نکرد. ضمن اینکه شروع فصل جفت گیری دام‌ سبک نیز باعث توقف چند روزه خرید دام شده است.

شمشادیان با بیان اینکه برای جلوگیری از کشتار دام مولد، تیم دامپزشکی قبل از خرید میش و کشتار آن از آبستن نبودن آن مطمئن می‌شود، گفت: از ۱۵ آبان با ورود عشایر کوچنده به مراتع گلستان، خرید تضمینی دام آنان آغاز می شود و امیدواریم تا پایان امسال سهمیه خرید ۵۰ هزار راس دام از عشایر استان محقق شود.