9 اسفند 1402 3:58 ب.ظ

افزایش ساعت کار میدان فروش دام گنبدکاووس ویژه عید قربان

روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان گلستان اعلام نمود بنا به دستور مدیرکل امور عشایر استان گلستان به منظور رفاه حال مراجعین محترم و با هدف کاهش تجمع خریداران و فروشندگان دام زنده در شرایط قرمز کرونایی استان در آستانه عید سعید قربان ساعت کار میدان فروش دام زنده گنبد کاووس از بزرگترین مراکز عرضه دام کشور ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه افزایش یابد.

رضا علیپوری اظهارداشت که تا چند روز باقی مانده به عید قربان علاوه بر توزیع ماسک رایگان در ورودی میدان دام گنبد کاووس به افراد بدون ماسک، ساعت آغاز فعالیت این بازار از ۶ به پنج صبح و ساعت پایان کار از ۱۱ به ۱۲ و ۳۰ دقیقه تغییر کرده است.

وی افزود: هرساله به مناسب عید قربان از اعیاد بزرگ اسلامی، حدود ۴۰۰ هزار راس دام در استان گلستان ذبح می‌شود که بخشی زیادی از خرید و فروش دام‌ها مربوط به میدان فروش دام گنبد کاووس است.

علیپوری ادامه داد: علاوه بر مردم گلستان، از میدان فروش دام گنبد کاووس، گوسفند به استان‌های دیگر مانند تهران، البرز و مازندران و بز برای استان‌های جنوبی از جمله فارس و اصفهان خریداری و حمل می‌شود.

مدیرکل امور عشایری گلستان از افزایش خرید و فروش دام از یک هفته مانده به عید قربان در میدان دام گنبد کاووس خبر داد و اضافه کرد: با افزایش تقاضا به مناسب این عید بزرگ اسلامی روزانه حدود پنج هزار راس دام سبک و ۲۰۰ راس گاو و گوساله با وزن کشی رسمی و با گردش مالی ۱۵۰ میلیارد ریال در میدان فروش دام گنبدکاووس خرید و فروش می‌شود.

علیپوری ادامه داد: به همین میزان یا بیشتر دام زنده نیز به صورت سرپایی و چشمی در داخل و اطراف میدان دام گنبد کاووس خرید و فروش می‌شود و برخی افراد نیز برای خرید دام به روستاها مراجعه می‌کنند.

وی به خریداران توصیه کرد: حتما برای اطمینان از سلامت دام به دامپزشک مستقر در میدان دام گنبد کاووس مراجعه و از باسکول‌های استاندارد موجود برای وزن‌کشی دام‌ها استفاده کنند.

مدیرکل امور عشایری گلستان قیمت بره نر ۴۰ تا ۵۰ کیلویی را هر کیلو ۵۰۰ تا ۵۲۰ هزار ریال و گاو را ۴۶۰ هزار ریال اعلام کرد و افزود: ماموران نیروی انتظامی برای جلوگیری از خرید و فروش دام سرقتی در میدان دام گنبد کاووس مستقر هستند.

هرساله به مناسبت عید سعید قربان، خرید و فروش دام و نگهداری آنها برای قربانی کردن در مناطق ترکمن نشین گلستان رواج بیشتری دارد.

گنبد کاووس باحدود ۳۷۵ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ گلستان است که نیمی از مردم آن را ترکمن‌های اهل سنت تشکیل می‌دهند.

گلستان یکی از استان‌های عشایری کشور است که چهار هزار و ۱۲۲ خانوار عشایری شامل هزار و ۸۸۸ خانوار بومی ترکمن و ۲ هزار و ۲۳۴ خانوار کوچنده از استان‌های خراسان شمالی، رضوی و سمنان با مجموع جمعیت افزون بر ۲۳ هزار نفر در مراتع این استان زندگی می‌کنند.

این استان شمالی ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع دارد که عشایر بومی و کوچنده با در اختیار داشتن ۷۶۷ هزار راس دام از مجموع تقریبی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین گلستان، در سطح ۳۵۰ هزار هکتار از این مراتع در سه شهرستان گنبد کاووس، مراوه‌تپه و کلاله سکونت دارند.