9 اسفند 1402 2:57 ب.ظ

آغاز کوچ بهاره عشایر گلستان به خراسان شمالی و رضوی

مدیرکل امور عشایر گلستان از آغاز کوچ بهاره عشایر کُرد خراسان شمالی و رضوی از مراتع شرقی استان گلستان خبر داد.

کوچ عشایر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر گلستان، رضا علیپوری با اعلام این خبر افزود: با توجه به پایان مهلت تعویق کوچ عشایر از مراتع قشلاقی گلستان به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، از امروز کوچ بهاره عشایر کوچنده اکراد خراسان  به سمت مراتع ییلاقی استان‌های خراسان شمالی و رضوی آغاز شد.

وی یادآور شد: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و بر اساس تصمیم و موافقت سازمان امور عشایر ایران و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، زمان کوچ عشایر یک ماه به تعویق افتاد که با پایان مهلت اعلام شده، کوچ عشایر با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی آغاز شد و عشایر کوچنده باید برای حمل دام‌ و بار از کامیون و وانت استفاده کنند.

علیپوری افزود: اکیپ های  دامپزشکی و بهداشتی  در مبادی ورودی و خروجی حرکت عشایر در گلستان و خراسان شمالی بر سلامت عشایر و دام‌ آنان نظارت خواهند داشت و نیروهای امنیتی و انتظامی و بسیج عشایری نیز مسیر تردد عشایر را از لحاظ امنیتی تامین می کنند.

مدیرکل امور عشایر گلستان ادامه داد: زمان لازم برای کوچ عشایر خراسان شمالی و رضوی از مراتع مناطق شرقی استان گلستان تا 15 اردیبهشت پیش بینی شده که از سه ایلراه‌ خشتلی، قازانقایه و شلمی به زادگاه خود کوچ می کنند.

وی گفت: عشایر کوچنده استان‌های خراسان شمالی و رضوی با دو هزار و 234 خانوار و جمعیت بالغ بر 12 هزار نفر از 15 آبان هرسال برای گذران قشلاق وارد استان گلستان می‌شوند و تا 15 فروردین سال بعد در این استان حضور دارند.